Kodukord


Lasteaia kodukorra reegleid täidavad nii lapsevanemad, lapsed kui ka töötajad. Kodukorda uuendatakse iga õppeaasta alguses. Kodukorra koostab lasteaia direktor ja kinnitab nõukogu.

Üldinfo

● Eralasteaed Kalli-kalli juhindub oma tegevuses koolieelse lasteasutuse seadusest, lasteaia õppekavast, lasteaia arengukavast, lasteaia põhikirjast, jt. koolieelse lasteasutuse tegevust reguleerivatest õigusaktidest.
● Alusharidus omandatakse põhiliselt kodus ning selle eest vastutavad vanemad või neid asendavad isikud. Perekondlikku kasvatust toetavad ja täiendavad koolieelsed lasteasutused (EV Haridusseadus §24).
● Lasteaia õppe-ja kasvatuskorralduse aluseks on lasteasutuse õppekava, mis vastab koolieelse lasteasutuse riiklikule õppekavale.
● Rühma tegevused lähtuvad päevakavast ja metoodikast. 
● Õppe- ka kasvatustöö läbiviimisel kasutatakse projektõpet, keelekümblust, Montessori pedagoogikat.

Koostöö lastevanematega.
● Suhtlus lasteaia töötajate ja lapsevanemate vahel on viisakas ja üksteist austav.
● Hea koostöö lapsevanema ja rühma õpetaja vahel on aluseks laste kohanemisel ning lapsele turvatunde tagamisel lasteaias. See omakorda soodustab igati lapse igakülgset arengut.
● Kui Te pole millegagi rahul, öelge seda avameelselt esmajärjekorras rühma õpetajale. ● Pöörduge julgelt rühmaõpetaja, liikumisõpetaja, muusikaõpetaja ja juhtkonna poole abi ja nõu saamiseks.
● Lasteaeda sisenemiseks saab iga pere kuni kaks kiipi uste ja väravate avamiseks. Juhul kui teie pere on ühe neist kaotanud, palume sellest lasteaia juhtkonnale koheselt teada anda. Lasteaed ei taha väljastada rohkem kui kaks kiipi pere kohta. 
● Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest teemadest saadetakse info ja teavitused Teile Eliisi keskkonda. 
● Lapsevanemal tuleb jälgida rühma saadetud kirjades informatsiooni (reedesed kirjad)  ja lasteaia juhtkonna poolt saadetavat infot. Infot edastatakse Eliisi keskkonna, e-kirja või kodulehe kaudu. 
● Lasteaias on kombeks, et iga rühm saadab lapsevanematele lõppevat nädalat kokkuvõtva  ja uut nädalat sissejuhatava  infokirja. Kiri saadetakse iga nädala reedel. 
● Et lapse individuaalset arengut toetada, viivad rühma õpetajad läbi arenguvestlusi ja koostöövestlusi lastevanematega kevadel ja sügisel. 
● Kui muutub Teie aadress, telefoninumber või e-maili aadress, siis palun teavitage sellest oma lapse rühma õpetajat.
● Palun tutvuge lasteaia koduleheküljega www.kalli.ee. FB: Kalli-kalli lasteaed.
● Tagamaks head koostööd pere ja lasteaia vahel palume osaleda arenguvestlusel ning rühma ja lasteaia lastevanemate koosolekutel ja üritustel. Soovime, et lapse mõlemad vanemad saaksid osaleda.
● Olge lapsevanematena avatud ja koostööaltid ning osalege võimalusel ka rühma jalutuskäikudel, ekskursioonidel ja muudes ettevõtmistes.
● Pidude ja ürituste ajal, mis toimuvad koos lapsevanematega, vastutab lapse turvalisuse ja käitumise eest lapsevanem (välja arvatud eeskava ajal) ning kannab hoolt, et lapse tegevus teisi peol viibijaid ei segaks ning lapsed oleksid turvaliselt hoitud.
● Kui olete lapsele lasteaeda järgi tulnud, palume lasteaia õuealalt peale lapse mängu lõpetamist lahkuda, et töötajatel oleks parem ülevaade lastest, kellele veel ei ole lapsevanem järele jõudnud.
● Lahkhelid rühma laste vahel lahendatakse õpetaja kaasabil. Lapsevanem ei pöördu teiste laste poole olukordade selgitamiseks.
● Lasteaiaga kaasnevad kulutused on fikseeritud vanema ja lasteaia vahelises lepingus.

Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine
● Aiarühmad on avatud 8.00 – 18.00 ning Uus-Veerenni lasteaia hoiurühmad 8.30-17.30.
● Palume hommikul enne kella 9:00 rühma teatada, kui teie laps lasteaeda ei tule. Märkige palun oma laps Eliisi keskkonnas puuduma. Vastasel juhul märgib Eliis automaatselt teie lapse kohalolevaks. 
● Tulles hommikul koos lapsega lasteaeda varuge piisavalt aega, et laps heatujuliselt ja rühma saata ning palun veenduge, et laps sai üle antud rühmas töötavale täiskasvanule.
● Palun rääkige hommikul õpetajale kodustest juhtumitest, mis võivad mõjutada teie lapse päeva (näit. halvasti magatud öö, probleemid tervisega jne.), siis saavad õpetajad Teie last paremini mõista ja toetada.
● Kui Teie laps sööb hommikueinet, siis palume kohal olla hiljemalt 08.30.
● Palun tulge peole või muule ühisüritusele vähemalt 15 minutit enne selle algust.
● Väärtustage õpetaja tööaega, st kui Te tulete lapsele järele, siis tehke seda vähemalt 15 minutit enne lasteaia sulgemist ning palun ärge lahkuge rühma õpetajaga kontakti võtmata.
● Lasteaed suletakse 18.00, kui te ei jõua selleks ajaks oma lapsele järele, palume sellest teavitada rühma õpetajat.
● Soe ja heatujuline teretamine hommikul ning "Headaega" ütlemine õhtul lahkudes rühma töötajale on oluline nii lasteaiale kui ka lapsele endale.
● Kui lapsevanem ei tule lapsele järele lasteaia sulgemise ajaks, siis lisatakse käesoleva kuu lasteaia arvele õhtuhoiu tasu: 15€ iga algav pooltund.

Haigused
● Teie lapse tervise huvides ja haiguste leviku tõkestamiseks tooge lasteaeda ainult terve laps. Palume ilmselgete haigustunnustega last mitte lasteaeda tuua (nohu, köha, palavik jms). Laps, kes tuleb lasteaeda, on piisavalt terve, et osaleda kõikides tegevustes (liikumistund, õues viibimine). Värskelt haigestunud laps viibib kodus vähemalt neli päeva haigestumise lagusest.
● Lasteaia töötajal on õigus keelduda haigusnähtudega lapse rühma vastu võtmisest. 
● Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
● Teavitage õpetajat, kui teie lapsel on allergiaid või jälgimist vajavad tervisehäireid.
● Rühma õpetaja ei anna lasteaias vanema poolt kaasa pandud ravimeid, ega luba ka lapsel iseseisvalt sisse võtta/peale määrida. Ravimi andmine on lubatud erandjuhul krooniliste haiguste korral arsti ettekirjutuste järgi.
● Kui Teie laps haigestub lasteaias, võetakse Teiega koheselt ühendust. Lapse haigestumisel palume lapsele võimalikult kiiresti järgi tulla.
● Lapse nakkushaigusesse (ka pea – või sooleparasiitidesse) haigestumisel peab lapsevanem esimesel võimalusel sellest õpetajat teavitama.
● Lapsevanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe -ja kasvatustegevuse korraldust kohandab.
● Lasteaia direktor või tervishoiutöötaja annab nakkushaiguse puhangust või juhtumist teada terviseametile ning käitub edasi vastavalt lasteaia hädaolukorra lahendamise plaanile.

Turvalisuse tagamine
● Lasteaias kasutatavate mängu- ja võimlemisvahendite konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ning kasvule.
● Lasteasutuse töötajad loovad lasteaias füüsilise- ja psühhosotsiaalselt turvalise ja ohutu keskkonna, mis pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevusi ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Töötame alati selle nimel, et luua lastele parim võimalik arengu-ja kasvukeskkond!
● Laps võib lahkuda lasteaia ruumidest või territooriumilt ainult koos täiskasvanuga.
● Laste puhke- või magamise ajal on laste juures vähemalt üks rühma töötaja.
● Väärtustame rattaga lasteaeda tulemist, kuid palume lasteaia õuealal tõukeratta ja jalgrattaga mitte sõita. Jalgrattaid saab hoiustada lasteaia õuehoovis selleks ettenähtud kohas. Kanname kiivrit ja suuname ka sõpra sellele teele! 
● Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed helkurvestides.
● Rühma töötajad teevad lapsevanematega kokkuleppel laste igapäevategevustest ja ka õppetegevustest pilte, laadides neid üles Eliisi keskkonda. Neid pilte (teistest lastest) ei tohi jagada sotsiaalmeedias ega levitada mingil muul eesmärgil ühelgi teisel platvormil. Oma lapse pildid on vaid iga pere enda kasutada.
● Alkoholijoobes või narkootiliste ainete mõju all olevale lapsevanemale/isikule ei tohi õpetaja last üle anda. Õpetaja teatab sellest teisele lapsevanemale. Teise lapsevanema puudumisel mõnele teisele lapsele lähedasele isikule ja kaasab lastekaitse spetsialisti. ● Palun teatage meile kirjalikult või öelge hommikul last tuues, kui lapsele tuleb õhtul järele keegi teine peale ema või isa. Ilma teavitusete ei ole õpetajal õigust anda last üle teisele lapsele järele tulnud isikule.
● Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Lapsevanema või kiirabi tulekuni on laps koos lasteaia töötajaga. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
● Lasteaia töötajad on kohustatud reageerima laste ning töötajate vaimset või füüsilist turvalisust ohustavatele olukordadele vastavalt oma ametijuhendile ja lasteaia hädaolukorra plaanile.
● Võõraste inimeste omavoliline viibimine lasteaia territooriumil ja ruumides ilma eelneva kokkuleppeta ei ole lubatud.
● Kui laste õuesoleku ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
● Lapsevanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel hoolikalt värava, et lapsed ei saaks lahkuda lasteaia territooriumilt.
● Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja murettekitavatest juhtumitest palume teavitada  rühma töötajaid ja/või direktorit.

Riietus
● Lapse riided peavad olema võimalikult ohutud – vältida tuleks pikki nööre, salle jms.
●Laps vajab vastavalt ilmale sobivaid riideid kogu päevaks. Loomulikult teate Teie kõige paremini oma lapse eripärasid ja saate nendega arvestades varustada laps sobivate riietega.
● Palun tooge laps lasteaeda puhaste, parajate ja tervete jalanõude ja riietega (nööbid, jope lukud, talvesaabaste paelad jne.) Vajalikud on vahetusjalanõud ja vahetusriided. Täpse info jagab rühma õpetaja. 
● Suveperioodil on õues viibimise ajal vajalik õhuke peakate, mis kaitseb last päikese eest.
● Vihmaste ilmadega on lapsel kaasas kummikud ja vettpidavad riided.
● Kõik lasteaias viibivad lapsed ja rühmad osalevad õuetegevustes ja viibivad päeva jooksul vähemalt 1,5h õues. Kui laps ei saa tervislikel põhjustel õue minna, jääb ta lõpliku paranemiseni koju.
● Jahedamal ajal andke kaasa kindad, mis ei karda määrdumist. Soovitavalt labakindad, niiskust mitte läbilaskvast materjalist. Sõrmikud võib kaasa anda lapsele, kes oskab neid iseseisvalt kätte panna.
● Et ära hoida riiete ja jalanõude kadumist ning vahetusse minemist, soovitame need varustada lapse nimega. Kadunud riided ja jalanõud kogutakse kokku ühisesse kasti. Palume lapsevanematel vahel visata pilt peale omanikuta asjadele, et vähendada kastis olevate riiete ja jalanõude arvu.
● Toas on vajalikud vahetusjalanõud, mille jalga panekuga ja jalast ära võtmisega võiks laps ise hakkama saada. Soovituslikud on krõpsudega kinnitatavad sisejalanõud.
● Õues mängimiseks on parim riietus see, mis võimaldab lapsel vabalt ringi liikuda, hullata ja meelepärases tegevuses osaleda. Riiete määrimine on lapsepõlve loomulik osa!

Toitlustus

● Lasteaias on kolm söögikorda: hommiku- ja lõunasöök ning õhtuoode. Meie menüü on mitmekesine ning valida saab erinevate menüüvalikute vahel. Palume rühma töötajatega menüü valikut arutada.  Kui teil on küsimusi mõne toiduaine või koostisosa suhtes, palume ühendust võtta otse toitlustajaga, kelle kontakti leiate menüü alt.● Menüü on leitav lasteaia kodulehelt. Õpetajad saadavad tihti menüü ka reedese kirja lisana. Samuti leiate menüü söögisaali ukse pealt.
● Palun teavitage rühmaõpetajaid, kui Teie laps on mõne toiduaine suhtes allergiline.

Sünnipäevad
● Lasteaias tähistame laste sünnipäevi ühise lauluringi ja küünalde süütamisega. Vastavalt rühmadele tekivad sünnipäevade tähistamise traditsioonid. Täpsema info saate oma rühma õpetajate käest. 
● Soovi korral võib sünnipäevalaps kostitada teisi lapsi maiustustega, eelistatud on puuviljad, arvestades seejuures laste arvuga rühmas. 
● Menüü on leitav lasteaia kodulehelt. Õpetajad saadavad tihti menüü ka reedese kirja lisana. Samuti leiate menüü söögisaali ukse pealt.
● Palun teavitage rühmaõpetajaid, kui Teie laps on mõne toiduaine suhtes allergiline.
● Lasteaias ei ole lubatud närimiskumm. 
●  Lasteaias on keelatud pähklid ja pähkleid sisaldavad toidud, ohtlikke allergiliste reaktsioonide ära hoidmiseks. 
● Kui annate kaasa maiustusi, siis arvestage palun kogu rühma lastega. Maiustuste kaasa andmine on lubatud vaid rühma õpetaja loal. Kaasa võetud maiustused annab lapsevanem hommikul üle õpetajale, et vältida ohtu, et allergiline laps sööb temale ohtlikku toitu (nt. pähklid, piimatooted).

Mänguasjad
● Lasteaeda võib kaasa võtta raamatuid ja lauamänge. Mänguasju võib kaasa võtta vastavalt rühma õpetaja juhiste järgi.
● Oma mänguasja kaasa võtmisel kehtib põhimõte "kui ma ei soovi oma mänguasja jagada, siis jätan selle parem koju või garderoobi kappi”
● Lasteaeda ei tohi kaasa võtta püstoleid, mõõkasid, nuge ja teisi agressiivset mängu soodustavaid mänguasju.
● Lapsevanem peab teadma, mis on lapsel kaasas.
●Mobiiltelefone, nutikellasid, video salvestamise vahendeid ja ehteid me lasteaeda kaasa ei võta!
● Hea on, kui mänguasjal on mingi tunnusmärk, mille järgi saab kindlaks teha selle omaniku. Kelkudele palun peale kirjutada lapse nimi.
● Õpetaja ei vastuta mänguasja ja muude isiklike asjade kadumise ja purunemise eest. Kadunud mänguasja aitab üles otsida lapsevanem.

Kodukorra on kinnitanud lasteaia nõukogu.

2024